Çelik Konstrüksiyon

Yayınlanma: 14 Ağustos 2012
Gösterim: 2664


Çelik Konstrüksiyon 
Yapı Nedir?

Çelik konstrüksiyon yapılarda tüm taşıyıcı sistemlerin çelikten üretildiği, özellikle deprem tehdidi taşıyan coğrafi bölgelerde tercih edilen, çoğunlukla çelik konstrüksiyon fabrika binaları, çelik konstrüksiyon hangar, çelik konstrüksiyon spor tesisleri, çelik konstrüksiyon depo ve çelik konstrüksiyon atölyelerde kullanılan, geniş açıklıklara ve yüksekliğe sahip çelik yapı sistemidir.


 

 

Ülkemizdeki kentleşmenin büyük çoğunluğu 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buna oranla çelik konstrüksiyon yapı sistemlerine olan tercih geçmişte oldukça azdı. Çelik yapılar  diğer taşıyıcı sistemlere göre çok üstün mekanik özelliklere, statik yeteneklere ve uygulama kolaylığına sahiptir. Çelik konstrüksiyon, çelik bina, çelik ev, çelik yapı gibi çelik konstrüksiyon yapılar hızlı, güvenli ve ekonomik olması ve  belirli standartlara sahip olması  nedeniyle hızla yaygınlaşan çelik yapı sistemidir. 

 

Çelik Konstrüksiyon Yapıların Türleri Nelerdir?


Çelik konstrüksiyon yapılar, ağır çelik ve hafif çelik konstrüksiyon yapılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Büyük açıklıklı ve kreynli fabrika binalarını ağır çelik yapılara, prefabrik atölye ve depo yapılarını da hafif çelik konstrüksiyon yapılara örnek verebiliriz.

Çelik konstrüksiyon yapılar yalıtımlı ve yalıtımsız olarak da ikiye ayrılmaktadır. Yalıtımlı binaların duvar ve çatılarında kullanılan poliüretan paneller  veya taş yünü paneller  sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanmaktadır. Yalıtımsız çelik binaların tercih edilme sebebi ise ekonomik olmasıdır.


Çelik Konstrüksiyon Yapı Nerelerde Kullanılmaktadır?


Çelik konstrüksiyon yapılar çoğunlukla çelik fabrika binaları, çelik sanayi yapıları, uçak hangarları, spor tesisleri, çelik konstrüksiyon hangarlar, çelik konstrüksiyon atölyeler, çelik konstrüksiyon depolar gibidir.

 

 


 

Kiremit ve Aksesuarları

Yayınlanma: 11 Ağustos 2012
Gösterim: 4127

Kiremit nasıl döşenir?


Kiremit Altı Lata Uygulamaları

Kiremit altına uygulanacak latalar, kiremitlerin düzgün yerleştirilmesini ve aynı hattı muhafaza etmesini sağlar. Kiremitlerin kırılmasını ve su sızdırmasını engeller. Çatı yüzeyinde oluşabilecek dengesizlikler ve kot farkları önlenmiş olur. Kiremitlerin sağlam ve düzgün uygulanmasını sağlar, kaymaları önler kiremitlerin tel, kanca ve çivi ile sabitlenmesine olanak sağlar. Rüzgâr ve fırtınalarda insanlara ve çevreye zarar vermesin önleyerek emniyeti sağlar. Kiremit altının havalandırılmasına olanak sağlar. Latalar çatıda enine ve boyuna uygulanabilir. Tek Latalı-Çift Latalı sistem uygulamada çoğunlukla dikey mertek aralıkları 50-60 cm arasında bırakılmaktadır. Bu durumda 2,5x3,5 cm ebatlı lata kullanılmalıdır. Pratikte bir metrekareye 3,5 m. lata kullanılır. Yatay lata aralıkları kiremidin alt damak ve tırnak arası ölçülerinde uygulanır. Kiremit in tipine göre bu aralık takribi 31,5 cm ile 34 cm arasıdır. Betonarme eğimli çatılarda lata uygulaması yapılırken yüzeydeki bozukluklar ahşap düzeltme kamaları vasıtasıyla lataların altı beslenerek yapılır. Betonarme yüzeyde Latalar saçağa paralel uygulanır, latalar 1,5-2 metrede aralarında 3 cm'lik boşluk bırakılarak şaşırtmalı uygulanır. Saçak ucundaki ilk lata diğer latalara göre 2 cm daha yüksek seçilerek ilk sıra kiremidin eğiminin diğer kiremitler ile aynı olması sağlanır.


Kiremitlerin Döşenmesi ve Sabitlenmesi

Çatını durumuna göre uygun ahşap lata altyapısı, ısı yalıtımı yapıldıktan sonra, saçağa paralel dere içine 4-6 cm sarkacak şekilde ip çekilerek kiremitler sağdan sola birinci sırayı oluşturma için monte edilir.Marsilya, Valensiya, Venedik gibi kiremitler metrekareye ortalama 15 adet / m2 olarak hesaplanır. Oluklu alaturka kiremitler boy ve ölçülerine göre 28-34 adet / m2 hesaplanır. Kiremitler bitüm esaslı kiremit altı levha üzerine döşenirken, kiremit bağlama kanalları ile levha oluk üstünden ve rondelâlı galvanizli çiviler ile bağlanır. Etek sıra tamamı bağlanır, yukarıdaki sıralar çaprazlanarak iki atlanıp bir bağlanır. Oluklu kiremitler özel levha üzerine saçak kancaları ve ara kancalar ile monte edilir. Marsilya ve Akdeniz tipi kiremitlerin haricindeki kiremitler profilleri şaşırtmalı dizilmeye müsait olmadığından şaşırtmalı olarak dizilemezler. Kiremitler kesinlikle harç ile bloke edilmemelidirler. Kiremitler sadece kanca ile sabitlenmezler. Kiremit yapısında mevcut olan bağlama delikleri matkap veya uygun bir çivi ile açılarak bakır tel, galvanizli tel ve direk çivileme yapılarak sabitlenebilir. Tüm sabitleme işlemeleri latalar üzerine yapılmalıdır. Kiremitlerin kesintisiz döşenmesine engel olan çatı detaylarında (bacalar, kuşluklar, merdiven ve çatı pencereleri vb.) alt döşeme hizası korunarak üst ve yan parçalar kesilerek uygulanır. Kesilen parçalar serbest bırakılmamalıdır ilave latalar koyularak lata üzerine çivi ile sabitlenmelidir. Kesilen parçaların tespiti kiremit bağlama kancası ve tespit elemanı ile de yapılabilir.

OSB Ahşap Kaplamaları 9,11,15 mm

Yayınlanma: 11 Ağustos 2012
Gösterim: 3244

OSB Nedir?

OSB, anavatanı Amerika ve Kanada olan, Oriented Strand Board kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçeye Yönlendirilmiş Ahşap Levha olarak tercüme edebileceğimiz mühendislik ürünü bir ahşap levhadır. OSB, belirli büyüklükteki yongaların (strand) yönlendirilerek birbirine 90 derece gelecek şekilde serilmesiyle oluşan 3 katmandan ibarettir ve ürünün maksimum çekme ve eğilme değerlerine sahip olmasının en önemli sebebi budur. Kesinlikle unutulmaması gereken bir nokta OSB’nin basit bir yonga levhadan çok daha üstün olduğu, çoğu yerde kontrplak ile eşdeğer hatta daha mukavemetli olduğudur. Mukavemet değerlerinin bu denli iyi olması OSB’nin kullanım alanlarını artırır.


Kullanım alanları

Son 10 yılda tüketimi 2 katına çıkan OSB’nin kullanım alanları Amerika ve Avrupa ya göre kıyaslandığında ülkemizde şimdilik çok kısıtlıdır. OSB tüm dünyada genel olarak kontrplak yerine geçebilecek bir malzeme olarak kabul görmektedir.

Ülkemizdeki en geniş kullanım alanı ise çatı kaplama malzemesi olacaktır. OSB’nin genel kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

• Çatı kaplama; Kar ve Rüzgâr yüküne her açıdan dayandığı için, her noktası aynı sağlamlıkta ve ekstra sert olduğu için tercih edilmektedir. 
• Duvar Kaplama; Dış kaplamalar için yüksek güç ve gerilebilme performansına sahiptir.
 
• Hafif çelik iskeletli ev yapımı,
 
• Zemin kaplama; Her türlü alt döşeme işlerinde,
• Vinil ve fayans altlarında,
• Ahşap iskeletli ev yapımı,
• Her türlü prefabrik yapı,
• İ kirişlerde; uzun açıklıklara izin veren yüksek kalitede bir destek sistemi sağlar,
 
• Yapısal amaçlı, izolasyonlu paneller,
• Ağır makine ambalajlarında,
• Perdeleme ve kaplama.

Shingle Çatı Kaplama

Yayınlanma: 11 Ağustos 2012
Gösterim: 3200

Shingle Nedir ?


Shingle eğimli çatılarda, çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemesidir. En son teknoloji kullanılarak tasarlanmış, her türlü detay göz önüne bulundurularak aksesuarları üretilmiş, çağımızın en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesidir. Her zevke, her bütçeye, her detaya rahatlıkla uyum sağlayarak ömür boyu güvenle yaşayacağınız bir çatı oluşturur.

 

Temel madde olarak fiberglass şilte kullanılarak imal edilmiştir. Fiberglass şiltenin üzeri shingle'a özel, asfalt bitüm ile kaplanır. Bu nednle shingle, bozulmaz, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenmez ve suya mükemmel bir şekilde direnç gösterir.
Bitüm katmanını UV ışınlarından koruyan, solmaz ve renkli seramik granüller gömülerek en üst tabaka kaplanır. Bu granüller, yüksek sıcaklıklarda yapılan seramik kaplama işlemi ile renklendirilmiştir. Silis kum katmanı Shingle'ların birbirine yapışmasını önler ve onların daha güvenli taşınmasını sağlar. Shingle'a gerçek gücünü veren NATÜREL TIA-JUANA BİTÜM ve SERAMİK GRANÜLLER dir.

 
Neden Shingle ?

Ülkemizde yüzyıllardır çatı kaplama malzemesi olarak kiremit kullanılır. Geleneksel olarak hala bu ürün kullanıla gelmektedir. Fakat "Akmayan çatı olmaz" deyimini halkın ağzına yerleşmesinden de anlaşılacağı gibi kiremitin yaşattığı sorunlar yaygın olarak bilinmektedir ve kanıksanmıştır.


Shingle Çatı Kaplaması aşağıda yer alan özelliklerinin tamamı ile akan çatının bir kader olmadığını, doğru malzeme ile doğru uygulanana bir çatının büyük avantajları olduğunu ortaya koymaktadır. Kırılmayan kiremit shingle çatı sistemi eviniz yıkılıncaya kadar tam işlev görür. Yıllar geçtikçe çatınızı ve evinizi korumaya devam eder.


Amerika'da evlerin %90'ı yine Avrupa'da evlerin büyük bir oranı kırılmayan kiremit shingle çatı sistemleri ile kaplanmaktadır. Shingle'ın çatılarda kullanılabilecek en sağlıklı ve en ideal çatı malzemesi olduğu tüm dünya tarafından kabul görmüştür.

 

Eternit Oluklu Levhalar

Yayınlanma: 11 Ağustos 2012
Gösterim: 4129

Eternit Levha

 • Asbest-çimentodan üretilen oluklu ve düz eternit levhalar tipik kaplama elemanıdır.
 • Oluklu levhalar birbirlerinin üzerine bindirilmek suretiyle çatı kaplamasında kullanılır.
 • Hafif ve montajı kolaydır.

Birleşim kısımlarına mastik ya da bitümlü sünger konur.

Eternit Mahya

 • Tek Parçalı Mahya
 • Mafsallı Mahya
 • Saçak Ucu
 • Duvar Dibi
 • Şet Çatı Mahyası
 • Muflu Takke
 • Yan Saçak Köşe Kaplama
 • Yan Saçak Köşe Kaplama Tepe Mahyası
 • Z Profilleri
 • Havalandırma Mahyası
 • Mafsallı Havalandırma Mahyası
 • Düz Yan Dere

Alt Kategoriler

Buradasınız: Ana Sayfa Ürünlerimiz Çatı Kaplama Onduline Oluklu Çatı Kaplama Levhaları Çatı Kaplama - Ürünlerimiz

KURUMSAL

ANDİÇLAR ÇATI ve İzolasyon Sistemleri olarak kurulan firmamız; Şantiye deneyimli teknik kadro ve ekiplerimizle, yeni bir çatıya sahip olmak ister misiniz? Çatınız akıyorsa bizi arayın. Akmayan garantili, ısı yalıtımlı bir çatıya sahip olun. Güzel günlerde buluşmak dileklerimizle… 

Devamını Oku…

ADRESİMİZ

 • Adres: Ardıçlı Mah. Isparta Kule Cad. No:101 D:1 Esenyurt / İstanbul
 • Tel: +(90) 0212 620 68 51 - GSM: 0537 327 07 35
 • Fax: +(90) 0212 620 68 51
 • Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.