Çatı - Dere Uygulamaları

Çatı dere uygulaması; Çatı projesine ve modeline göre, çatının bulunduğu iklime, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşidi ve modeli belirlenir.


Çatı dereleri ikiye ayrılır:

1) Asma dere

2) Gizli dere (gizli çatı)

 

 

1) Asma Dere: Çatının saçak bölümünde kelepçe veya kanca sistemi ile çatı karkasına montaj yapılır. Asma çatı dereler de, PVC dere, bakır dere, çinko dere, galvanizli saç dere, gibi alternatifler bulunmaktadır.

 

Asma derelerde PVC sistem kullanılması durumunda ek manşon, köşe, kör tapa, iniş gibi yardımcı ürünler birbirine geçme ve yapıştırılma suretiyle montajı yapılır. Çinko, bakır ve galvanizli saç dereler de ise ek parçalar bitim noktaları ve iniş sistemleri kaynatılarak montaj edilir.


2) Gizli dere: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile  su yalıtım sağlanır.

 

Bakır, çinko ve galvanizli levha derenin ebatlarına göre şekillendirilerek dere yatağı içerisinde montajı yapılır. Kullanılacak olan bakır levhalar 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlıklarında olabilir. Kullanılan bakırlar ithal ve/veya yerli bakır olabilir. Çinko levhalarda 12'lik veya 14'lük çinkolar kullanılarak dere hazırlanır. Gizli derelerde 2mm den 5mm'ye kadar kalınlıktaki galvanizli saclar kullanılır.

 

Buradasınız: Ana Sayfa Uygulamalarımız Su İzolasyonları Çatı - Dere Uygulamaları